Loading...
You are here:  Home  >  Trupi dhe Shendeti  >  Current Article

Dieta Dukan – Dobesohuni shpejt dhe ne menyre efikase

By   /  03/08/2012  /   Comments

Nje epoke e re per ate qe deshiron te dobesohet. Keni degjuar te flitet per shume dieta te ndryshme si : dieta Atkins, dieta Mesdhetare, vegjetariane etj. Por sot do te flasim per teorite e dietologut Pierre Dukan (prej te cilit ka marre emrin dhe dieta DUKAN). Ka me shume se 13 milione ndjekes te kesaj diete e cila ka per baze mishin, peshkun, vezet dhe djathin.
Perse eshte kaq e perhapur? Sepse premton nje humbje peshe te menjehershme pa krijuar ndjesine e urise dhe pa qene nevoja te llogarisni kalorite.
Disa nga personazhet e njohur qe ndjekin kete dite jane : Jennifer Lopez e Gisele Bündchen, te cilat e perdorin kur duan te pershkojne tapetin e kuq ne formen e te mire. Por edhe Carol Middleton ka treguar qe e ka provuar me rastin e dasmes te se bijes, Kate me princin William, dhe ka pasur sukses.

Autori i kesaj diete eshte Pierre Dukan, nje mjek dietolog francez i cili ka mbi 13 milione fansa ne te gjithe boten. Kjo per arsye se menuja e tij funksionon vertete dhe ju jep mundesine te arrini formen tuaj ideale pa shume sakrifica. Nuk duhet hequr dore nga asnje vakt, hahet 5-here ne dite kur te duash dhe cfare te duash. Sekreti? Te vesh ne pjate nje kategori te caktuar ushqimesh.
Dieta Dukan kalon neper 4-faza :

1. Faza e Sulmit

Per nje jave ushqehesh vetem me proteina te varfra. Keshtu ne menune tuaj mund te perfshini :
• fileto vici pa dhjame, te zier ose ne zgare
• te brendshme vici
• te gjithe llojet e peshqve e te frutave te detit te marinuara ose krudo
• te gjithe llojet e shpendeve (pervec rosave e patave) dhe mos harroni ti hiqni lekuren
• Proshute gjeli, pule, derri por te mos kene me shume se 2-4% dhjame
• Veze dhe qumesht te skremuar
• Bulmet pa yndyre, kryesisht kos, por shmangni kosin e frutave ne kete faze
• Agrumet, por limonin mos e perdorni ne limonata
• Kastraveci dhe qepet ne nje mase te kufizuar
• Kripa, sa me pak kripe aq me mire

biftek viciUshqime te lejueshme gjate fazes se pare jane edhe:

• Qumesht i skremuar
• Embelsues pa kalori
• Aroma
• Maja
• Lekura e agrumeve
• Kastravecat dhe qepet jane te lejuara ne qofte se perdoren pak ne pjaten e pare dhe vetem nese sasia e perdorur nuk i ben te jene kontorno
• Limoni mund te perdoret per ti dhene shije peshkut dhe frutat e detit por nuk mund te konsumohet si limonite qofte edhe pa sheqer.
• Kripa dhe senapi mund te perdoren vetem ne sasi te moderuara
• Ketchup-i nese eshte pa sheqer mund te perdoret ne sasi te moderuara
• Salsa e sojes mund te perdoret sipas deshires
• Caj i ftohte limoni Lipton light
• Caj i ftohte pjeshke Nestea light
• Coca-cola light
• Schweppes light
• Cimcakiza me sheqer (maksimumi 10/dite) eskluzivisht me aspartam.

Eshte e rendesishme qe cdo dite te pini 1.5 litra uje pa kripera (mund te konsumoni dhe kafe apo caj) dhe te konsumoni 1 luge e gjysem tershere te cilen mund ta fusni ne kos apo ta kombinoni me ushqimet e tjera. Tershera ka veti tju jape ndjesine e ngopjes, lufton problemet me kapsllekun dhe siguron vitaminat te cilat i mungojne dietes tuaj ne kete faze.Perqendrohuni te ushqimet qe jane te lejueshme dhe harroni gjithe te tjerat. Mundohuni te alternoni dieten tuaj qe te mos behet e merzitshme dhe e lodhshme.

diete me proteina dhe perime

2. Faza “Pushimeve (Krociere)”

Edhe kjo faze zgjat per nje jave ku menuse tuaj i shtohen edhe perimet krudo ose te ziera pa u limituar ne sasine e konsumuar.
Ketu bejne pjese : domatet, kastravecat, kerpudhat, rrepat, spinaqi, bishtajoret, lakrat, selinoja, sallata jeshile, patellxhanet, kungulleshkat, specat, karrotat.
Ne kete faze lejohet edhe konsumi i:

• kosit te frutave pa yndyre por maximumi 2 ne dite
• 1 luge kakao e lehte
• 2 luge pana pa yndyre
• Vere e bardhe ose e kuqe per te gatuar
• Pak vaj luledielli ose ulliri per te gatuar

Beni kujdes te mos perdorni karcofet, patatet, misrin, fasulet dhe thjerrezat. Ne kete faze te krocieres, alternoni vaktet me proteina + perime dhe vaktet vetem me proteina deri ne arritjen e synimit tuaj. Dhe mos harroni te pini uje dhe te shtoni tersheren.
Sipas Dietologut Pietro Antonio Miggliacio, “kjo diete eshte efektive sepse ne 15-ditet e para, merret nje sasi e madhe proteinash dhe kjo con ne harxhimin e rezervave te dhjamit dhe eleminon shume uje. Keshtu kg e tepert zhduken shume shpejt. Por beni kujdes, ata persona qe ndjekin kete diete duhet te jene ne gjendje shume te mire shendetesore”.

3. Faza e Konsolidimit

diete me prodhime shtazore

Pas 2 javeve ne diete, kilet e teperta do jene zhdukur dhe behuni gati per fazen e konsolidimit, e cila mund te varioje ne baze te kg te humbur.
Keshtu llogarisni 10 dite per cdo 1kg te humbur. Psh. nese keni humbur 2kg, ditet e konsolidimit do jene 20. Gjate kesaj faze mund te shtoni ne menune tuaj fruta, buke integrale dhe djath te stazhionuar. Lejohen edhe makaronat, orizi,patatet por vetem 2 here ne jave. Madje mund te shijoni edhe 2 vakte si ti doni ne liri te plote zgjedhjeje. E rendesishme eshte qe nje dite ne jave te ushqeheni me menune e fazes se pare “Te sulmit”, pra duke ngrene vetem proteina te varfra.

Pas kesaj faze dieta ka mbaruar dhe faza e fundit zgjat per gjithe jeten.

4. Regjimi Perfundimtar Stabilizues

Per te evituar rifitimin e kileve te humbura Dr. Dukan ju keshillon te mbani gjithmone parasysh 3 gjera kryesore :
• 3 luge tershere cdo dite
• 1 dite ne jave hani vaktet si ne fazen e sulmit, proteina te varfra
• Cdo dite te pakten 30 minuta ecje

si te dobesohemi me dieten dukan

Me poshte po ju japim nje shembull te nje menuje per 2 jave gjate fazes se I dhe te II te dietes:

JAVA I

Mengjesi – 1 kafe me embelsues artificial + 1 ose 2 filxhane me kos pa yndyre + 1 veze surbull ose 1 caj me embelsues artificial + 200gr djath te fresket pa yndyre + 1 fete proshute pa yndyre ose 1 kafe me embelsues + 1 ose 2 filxhane kos pa yndyre dhe nje veze surbull.
Vaktet e ndermjetme (paradite dhe mbasdite) – 1 filxhan kos ose 100gr djath i fresket pa yndyre apo nje filete gjeldeti.
Dreka – Veze te ziera me majoneze + qofte + 2 filxhane kos ose fileto vici me salce + salmon krudo + 1 kofshe pule dhe nje luge me tershere.
Darka – Salmon krudo ose i marinuar + midhje te marinuara + nje puding me qumesht te skremuar ose disa karkaleca me majoneze, mish pule dhe kos.

JAVA II

Mengjesi – 1 kafe me embelsues + 1 ose 2 kos pa yndyre + 1 veze surbull ose 1 caj me embelsues + 200 gr djath i fresket + 1 fete proshute ose 1 kafe me embelsues + 1 ose 2 filxhane me kos pa yndyre + 1 veze surbull
Vaktet e ndermjetme (paradite dhe mbasdite) – 1 filxhan kos ose 100gr djath i fresket pa yndyre apo nje filete gjeldeti.
Dreka – Sallate e perzier me karkaleca dhe peshk + melci vici me vere e spinaq + 2 filxhane kos ose sallate me peshk ton + veze te rrahura me karkaleca + krem me kafe ose 4 feta proshute + rradhiqe me proshute e salce beshamele + 200gr djath te fresket pa yndyre
Darka – 1 fileto salmon te tymosur + domate te mbushura + 1 puding me qumesht te skremuar ose nje supe me karrota e kungulleshka + mish pule me kerpudha + 1 filxhan kos ose domate me gjize dhe borzilok + peshk (lloji krap) me pure karrotash + 200gr djath pa yndyre.

    Print       Email

Comments

 1. Anonymous says:

  o njeri nuk i kemi kto frutat e detit po pati mundesi gjeni pa shum shpenzime flm

  1. freskida says:

   klm

  2. Anonymous says:

   Haha..

  3. topadmin says:

   buk me grosh mgjes drek dark :)
   kjo ehst pa shpenzime ;)

 2. saranda says:

  ju lutem si mund te gjej kete diet te plote?

 3. Jun says:

  Lesh lesh

 4. freskida says:

  uau vertet te dobeson aq shpejte

 5. erisa says:

  ku me i gjet tan ta gjana??????????????????????????????????………

 6. denisa says:

  c jane kungulleshat

 7. Eni says:

  Sh shpenzime njerez PO ia vlen PO pati rezultat aq sa pretendohet :p

 8. jeta says:

  Sa mir po ku

 9. reta says:

  a mundeni qe kete djete ta jepni me te thjeshte spse ngjane si e pamundur per tu mbajtur por ama eshte djeta efektive qe kam lexuar deri tani flm

  1. topadmin says:

   nese disa produkte jane te veshtira per tu gjetur mund te zevendesohen me te ngjashme…..duke qendruar per here ne kategorin perkatese psh frut me frut perime me perime etj

 10. lela says:

  sa kg mund te biesh??/

  1. topadmin says:

   Varet nga person ne person, por nuk eshte shume e rendesishme se sa mund te dobesohesh e rendesishme eshte qe te dobesohesh pak nga pak qe lekura ta mbaj elasticitetin e vet. Dobesimet e shpejta vetem me te ngrenin shkatarrojne organet e trupit dhe shtojn celulitin ….prandaj Kujdes!!!! diete + aktivitet fizik dhe vetem 3 o 4 kile bobesim ne muaj do te ishte ideale :)

 11. admin says:

  tip sallate jeshile dhe mish derri i tymosur

You might also like...

rp_aloe-vera2.jpg

Patëllxhani shëron kancerin e lëkurës

Read More →